Implanty zębowe
Implanty zębów to protezy stomatologiczne, które służą do uzupełnienia bądź odbudowania uzębienia. Istnieje wiele rodzajów implantów zębowych i metod ich wstawiania. Zabieg wszczepienia implantów można przeprowadzić u większości osób, u których nie występują bezwzględne przeciwwskazania.
Częściowa utrata zębów lub całkowite bezzębie to powszechny problem spowodowany nieleczoną próchnicą, chorobami lub wiekiem. Istnieje kilka metod stomatologicznych, dzięki którym pacjent może odbudować uzębienie lub uzupełnić jego braki. Najnowocześniejszym i zarazem najtrwalszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu zębowego.
Implanty zębowe – rodzaje
Rodzaje implantów można podzielić ze względu na materiał, z którego się je wykonuje.
Najpopularniejsze są implanty z tytanu, metalu obojętnego dla organizmu człowieka. Ponieważ implanty tytanowe są wytrzymałe, mogą stanowić bazę dla protezy stałej lub wyjmowanej, w tym dla mostu protetycznego.
Wszczepiony w kość implant tytanowy staje się sztucznym korzeniem zęba i w ciągu kilku miesięcy zrasta się z tkaną kostną. Mankamentem tytanowych implantów zębowych jest kolor metalu. Wkręt, jak tytan, jest srebrno-szary; z biegiem czasu z powodu obniżenia się linii dziąseł może dojść do odsłonięcia implantu.
Alternatywą dla tytanowych implantów zębowych są stomatologiczne implanty cyrkonowe, zwane też implantami ceramicznymi. Sztuczny korzeń i jego koronę wykonuje się z tlenku cyrkonu. Cyrkon przypomina ludzką kość i jest dobrze tolerowany przez organizm. Implanty cyrkonowe są ponadto odporne na ścieranie i nie reagują na zmiany temperatury w jamie ustanej.
Implanty zębowe można również podzielić ze względu na fazowość zabiegu.
Wszczepianie implantów jednofazowych zajmuje około godziny i jest najlepszym rozwiązaniem, gdy ubytek dotyczy zębów przednich. Stomatolog wszczepia w tkankę kostną implant, po czym od razu zakłada sztuczną koronę zębową.
Proces wszczepiania implantów dwufazowych wymaga czasu. W pierwszym etapie wszczepiany jest sam implant, czyli sztuczny korzeń. Następnie po wygojeniu się rany, co jest procesem czasochłonnym i zajmuje kilka miesięcy, na implant zakładana jest korona lub zostaje przymocowana proteza. Protezy zębowe na implantach są jedną z najpopularniejszych metod wybieranych przez pacjentów dotkniętych bezzębiem. Proteza przymocowywana jest na stałe do kilku wkręconych implantów, dzięki czemu nie przesuwa się i nie wypada.
W przypadku osoby, u której braki w uzębieniu dotyczą kilku sąsiadujących ze sobą zębów, często stosuje się most protetyczny składający się z porcelanowych koron zębowych przymocowywanych do implantów stomatologicznych.
Wszczepianie implantów zębowych
Wszczepianie implantów, w zależności od ich liczby, może trwać od 30 minut do 2 godzin. Odbywa się to zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, jednak w przypadku bardziej skomplikowanego i czasochłonnego zabiegu stomatolog może zalecić całkowitą narkozę. Pierwszym etapem wszczepiania implantów zębów jest rozmowa z pacjentem, podczas której lekarz wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Następnie wykonuje zdjęcie pantomograficzne w celu ustalenia ilości i jakości tkanki kostnej. Jeśli nie doszło do zaniku kości, wszczepienie implantu jest możliwe – wówczas specjalista wywierca w kości otwór, w który wkręca implant zębowy. Całkowite wygojenie się rany może potrwać nawet do 6 miesięcy (w tym czasie następuje zrastanie się implantu z tkanką kostną).
Implanty zębowe – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do wszczepienia implantu stomatologicznego mogą być ogólne bądź wynikające ze stanu zdrowia.
Do przeciwwskazań ogólnych należą:
ciąża,
parodontoza,
cukrzyca (niewyrównana),
nowotwory,
zaburzenia układu krzepnięcia (w tym częste krwotoki),
AIDS,
narkomania,
alkoholizm,
młody wiek (jeśli proces rozwoju kości nie został ukończony).
Osoby z chorobą Parkinsona lub zaburzeniami psychicznymi również mogą nie zakwalifikować się do zabiegu wszczepienia implantów zębowych, podobnie jak nałogowi palacze.
Przeciwwskazaniami miejscowymi do wstawienia implantów zębowych są najczęściej:
urazy w jamie ustanej,
zapalenie błony śluzowej.
Również wady stomatologiczne uniemożliwiające wprowadzenie implantu lub założenie korony wykluczają przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantów. W każdym przypadku o możliwości wszczepienia implantów decyduje lekarz stomatolog.
Implanty zębowe – powikłania
Powikłania po wszczepieniu implantów zębowych najczęściej występują miejscowo i są związane z wprowadzeniem obcego ciała. Najczęściej występuje opuchlizna lub zasinienie oraz ból, który pojawia się wraz z ustąpieniem znieczulenia farmakologicznego. Wówczas stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Zdarza się jednak, że po zabiegu występuje infekcja lub pojawia się stan zapalny – nie należy tego lekceważyć. Objawami poważniejszych powikłań są silne bóle gardła, gorączka, osłabienie, sączenie się krwi lub ropy oraz powiększenie się węzłów chłonnych. W przypadku wystąpienia któregoś z tych objawów niezbędna jest interwencja medyczna.
Czytaj więcej na: